sobota, 16 listopada 2013

Żywienie koni - suche pasze objętościowe

Pasze objętościowe powinny stanowić 75% - 80% codziennej dawki jedzenia dla konia. Cechą charakterystyczną dla nich jest stosunkowo duża ilość surowego włókna (jakieś 18%) i zawierają niewiele składników odżywczych, jakimi są węglowodany, białka i tłuszcze. Ze względu na zawartość wody w paszach treściwych wyróżniamy dwa typy – pasze objętościowe suche i soczyste. W dzisiejszym artykule omówimy pierwsze z nich.
 
Siano – zadawanie siana jest szczególnie istotne, i powinno ono stanowić stały element końskiej diety. Jakość siana ocenia się na podstawie jego składu (z jakich roślin jest zrobione), wyglądu i zapachu. Siano powinno być idealnie suche i aromatyczne. Nigdy nie powinno się skarmiać siana zwilgotniałego, czy nadgnitego. Ważne jest też pamiętanie o minimalnym okresie leżakowania (ok. 6-8tyg. od zebrania) kiedy to odparowują z niego resztki wody oraz niektóre szkodliwe substancje, które mogły znaleźć się w niektórych roślinach.
 

Rodzaje siana i ich użytkowość:
 siano łąkowe – składa się głównie z roślin łąkowych. Zazwyczaj są to trawy, zioła i rośliny motylkowe. Ten rodzaj jest głównym źródłem składników pokarmowych, soli mineralnych i włókna, i przy niewielkim wymiarze pracy, lub przy koniach dobrze wykorzystujących paszę, jak konie prymitywne (koniki polskie, fiordy, gudbrandsdale) może samodzielnie zaspokoić potrzeby pokarmowe tych zwierząt. O ile oczywiście jest podawane w odpowiednich ilościach.
 siano z roślin motylkowych – jest bogatsze w białko i składniki mineralne, jednak podawanie go może wywoływać wzdęcia, czy zatwardzenia.
 z roślin uprawnych – siano tego typu robi się ze zbóż, które kosi się w chwili, gdy łodygi są jeszcze zielone. Najcenniejsze jest ze względu na smaczność i na bogactwo składników pokarmowych. Najchętniej zadawane jest siano z owsa ze względu na jego właściwości odżywcze.
 
Słoma – słomę cechuje zdecydowanie niższa zawartość składników odżywczych. Jest też mniej smaczna, dlatego konie mniej chętnie ją jedzą. Wywołuje ona jednak uczucie sytości u koni, jest składnikiem balastowym i korzystnie wpływa na koński układ trawienny, więc jest warta podawania nie tylko jako podściółka. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.
Najlepiej w postaci sieczki skarmianej razem z paszą treściwą. Może jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia kolki, jeśli będzie zbyt drobna.
 
Plewy – jest to pozostałość po młócce zboża, choć są ubogie w składniki pokarmowe, to korzystnie wpływają na procesy trawienne.
 
 
Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz